pixel mautic

Что нового в бизнесе пользователей Deadline?
Каждый понедельник рассказываем про это журналистам Украины!

Чтобы прочитать релиз или бесплатно разместить свой:

13:59 2018.10.29
star_border Добавить в избранное

Орендні ставки на офісні приміщення у Європі продовжують зростати восьмий квартал поспіль

• Квартальний звіт «ДНК комерційної нерухомості Європи» досліджує європейські сектори офісної, торговельної та логістичної нерухомості.
• Зростання орендних ставок у секторах офісної та логістичної нерухомості склало 0,7% у третьому кварталі поточного року.
• Річне зростання орендних ставок в офісному секторі склало 2,5%.
• Сектор логістичної нерухомості демонструє наймасштабніше зростання орендних ставок з 2008 року і найбільше зниження ставок дохідності.

Згідно зі звітом компанії Cushman & Wakefield «ДНК комерційної нерухомості Європи», на європейському ринку офісної нерухомості вже восьмий квартал поспіль фіксується безперервне зростання орендних ставок, яке у третьому кварталі 2018 року склало 0,7%.

За рік орендні ставки на європейському ринку офісної нерухомості зросли найбільше - на 2,5%. Тим часом, річний ріст орендних ставок на ринку складської та логістичної нерухомості склав 1,8%, що майже дорівнює показнику 3 кварталу 2018 року (1,9%) і є найвищим з 2008 року.

На противагу цьому, орендні ставки в секторі торговельної нерухомості хоч і відновилися після фінансової кризи та є на 30% вищими порівняно з 2008 роком, що підтримується значним зростанням у Західній Європі, проте знизилися на 0,4% у третьому кварталі поточного року та на 0,5% від показника відповідного періоду минулого року.

Найджел Алмонд, керівник департаменту аналітики у компанії Cushman & Wakefield в Лондоні, сказав: «Динаміка орендних ставок на ринках Франції, Німеччини, Скандинавії, країн Бенілюксу та Об’єднаного Королівства відновилася після фінансової кризи у всіх секторах комерційної нерухомості. Орендні ставки зараз знаходяться на рівні або трохи вище докризового показника. Напівпериферійні ринки, що включають Ірландію, Італію, Португалію, регіон Центрально-Східної Європи та Іспанію, відчули більш жорсткий посткризовий період, але зараз орендні ставки вздовж основних торговельних коридорів у цілому покривають витрати, що підкреслює попит на якісні приміщення в ключових містах Європи».

 

Офісна нерухомість

Річний ріст орендних ставок у сегменті офісної нерухомості перевищував 2% п'ять кварталів поспіль, проте у третьому кварталі 2008 року він усе ще на 1,4% нижче докризового рівня.

Зростання орендних ставок було зареєстровано у 12 з 47 досліджуваних ринків, а лідирувала у цьому кварталі Німеччина (Мюнхен - 4,1%, Гамбург - 1,9%, Берлін - 1,6%). Ринки Великобританії також демонстрували деякий приріст (Бристоль - 6,2%, Единбург - 4,5% та Ньюкасл - 2,1%) на фоні стабільного попиту та низької вакантності. Найбільше зростання зафіксоване у Софії, де орендні ставки підвищилися на 7,1% в квартальному вимірі, а річний ріст склав понад 11%, що спровоковано високим попитом.

В цілому, дохідність офісної нерухомості в Європі знизилася на 1 базисний пункт (б.п.) і склала 4,4%, оскільки лише 7 із 47 досліджуваних ринків демонстрували зниження дохідності, що коливалася між 10 і 25 б.п. Ставки дохідності офісної нерухомості у Мюнхені знизилися на 10 б.п. і склали 2,7%, і зараз це ринок з найнижчою дохідністю у Європі. Загалом, на чотирьох з п'яти німецьких ринків офісної нерухомості відбулося зниження ставок дохідності, на чолі з Франкфуртом на рівні 25 б.п., що стримує високий попит серед інвесторів та основні показники ринку. У Будапешті та Лісабоні також зареєстровано зниження дохідності на 25 б.п.

 

Складська та логістична нерухомість

Складська нерухомість в Європі продовжує демонструвати високі показники як на орендному, так і на інвестиційному ринках з квартальним зростанням орендних ставок нарівні з офісами і, безумовно, найсильнішим зниженням дохідності. Дохідність кращих логістичних приміщень знизилась на 5 б.п. у порівнянні з попереднім кварталом і на 41 б.п. у річному вимірі, до рівня 5,9%.

Регіональні ринки Об’єднаного Королівства найбільше сприяли загальному зростанню орендних ставок в Європі на 0,7%, включаючи Лідс (8,7%), Кардіфф (8,3%) та Бристоль (3,6%). Це обумовлено високим попитом з боку орендарів, що поглинають нову пропозицію в умовах дефіцитного ринку. Зростання було також зафіксоване в Москві (6,6%), Дубліні (4,4%) та Будапешті (3,8%).

Загальна дохідність в Європі опустилася до 5,9%, що на 5 б.п. нижче, ніж у другому кварталі 2018 року. Зниження ставок дохідності на 20 б.п. було зафіксовано в Бенілюксі, причому дохідність на ринках Брюсселя і Антверпену знизилася на 40 б.п., з 5,9% до 5,5%. В цілому зниження дохідності спостерігалося на 17 з 45 досліджуваних логістичних ринків. Загальна дохідність в Німеччині знизилася на 11 б.п. за квартал і на 65 б.п. в річному обчисленні до 4,45%, при цьому на всіх досліджуваних ринках зареєстровані схожі показники (від 4,4% до 4,6%).

 

Торговельні коридори

За підсумками кварталу, лише 4 з 41 досліджуваного ринку торговельної нерухомості продемонстрували зростання орендних ставок: Прага (4,5%), Стокгольм (3,7%), Лондон (2,3%) та Гельсінкі (1,4%). Це зростання компенсувалося значним зниженням ставок у Стамбулі, що призвело до зменшення загальноєвропейського показника на 0,4%. На відміну від процвітаючих секторів офісної та логістичної нерухомості, орендні ставки на торговельні приміщення в провідних п'яти містах Німеччини залишалися без змін протягом останніх 18 місяців.

Тим часом, ставки дохідності зростали на більшості ринків протягом другого кварталу поспіль, вперше за період з першого кварталу 2012 року. Ставки дохідності на регіональних ринках Об’єднаного Королівства зросли на 25 б.п. у Кардіффі, Манчестері та Ньюкаслі. Значно зросла дохідність і в Стамбулі та Цюріху, що призвело до зростання середньозважених ставок дохідності у Європі на 3 б.п., до 3,25%. Об’єднане Королівство все більше віддаляється від рекордно низького рівня дохідності 3,12%, зафіксованого у другому кварталі 2016 року. Усі інші основні ринки знаходяться на найнижчому рівні за останні 10 років.

 

 

Примітка для редакторів

Дані, представлені у звіті, стосуються орендних ставок та ставок дохідності на приміщення найвищої якості. Показники країн та регіонів є середньозваженими відповідно до індексу ВВП ринків, які аналізуються. Більш детальна інформація надається за запитом.

Про Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (Нью-Йоркська фондова біржа: CWK) - провідна міжнародна компанія, що надає консалтингові та агентські послуги в сфері комерційної нерухомості. 48 000 експертів нашої компанії в більш ніж 70 країнах допомагають інвесторам і орендодавцям забезпечувати виняткову цінність їх нерухомості, втілюючи ідеї в життя. Cushman & Wakefield входить в число найбільших консалтингових компаній у сфері комерційної нерухомості в світі з річним доходом $6,9 млрд. за основними бізнес-напрямками: управління проектами, ринки капіталу, оцінка, агентські та інші послуги. Щоб дізнатися більше, відвідайте сайт cushmanwakefield.com або @CushWake в Twitter. Офіційний сайт: www.cushmanwakefield.com.ua

Контактное лицо