pixel mautic

Что нового в бизнесе пользователей Deadline?
Каждый понедельник рассказываем про это журналистам Украины!

Чтобы прочитать релиз или бесплатно разместить свой:

14:36 2021.05.11
star_border Добавить в избранное

НСЗУ «заморозила» ковідні пакети й виплати на зарплатню медиків

Багато українських медиків не отримали заробітну платню напередодні Великодня і травневих вихідних. Через технічний дефолт Національної служби здоров’я «заморожені» і Ковідні пакети лікарень.

Розслідування експертів Рівайвал Інституту відкрило громадськості тривожні дані. Пройшов місяць зі спливу дедлайну, однак НСЗУ фіналізувало контрактування лише 24% заявок на фінансування. Хоча б один договір отримало лише 38% медичних закладів.

Національна служба здоров’я профінансувала систему охорони здоров’я лише на 15,6% від середнього рівня останніх 3 місяців. Це при тому, що з грошей НСЗУ близько 60% йде на зарплати медиків [https://bit.ly/3nU3jJE]. А фінансування лікарень з інших джерел нижче за зарплати медиків на 7%, і часто не може бути мобілізовано через цільове призначення.

Такою затримкою НСЗУ створює «ефект доміно» у вигляді дисфункцій по всій системі державних інститутів.
«Уряд профінансував, Мінздоров’я затвердив необхідні нормативні документи. Все для того, щоб Програма медичних гарантій служила пацієнтам і забезпечувала умови роботи для медиків. Якщо ж останніх позбавили засобів існування - значить, знову постраждає пацієнт. Він отримає виснаженого медика, або відсутність цих медичних послуг в місцевості», – обурений Вадим Арістов, MD/MBA, інфекціоніст, правозахисник медиків, консультант лікарень і великого бізнесу (Revival Institute for Future).

За законодавством, НСЗУ повинна надавати адміністративні послуги. В світі бізнесу їх якість оцінюється за NPS (Net Promoter Score, індекс лояльності споживачів). Цей показник стрімко погіршується не лише у пацієнтів, а й у лікарень. Попри те, що це вже третє контрактування. Чинна команда Національної служби здоров’я готувалась з 2018 року і мала достатньо часу, щоб відпрацювати операційні процеси всередині та ззовні.

Окрім затримки із контрактуванням та виплатою є ще одне сутнісне питання – скільки грошей? Вимоги НСЗУ та фінансування пакетів – змінюються на ходу. А це означає, що керівників лікарень вчергове випустили у фінансовий рік без даних для планування витрат. [https://bit.ly/3vSU2ED]

«А потім дивуються, що понад 30 тис. українських медиків за рік звільнилися [https://bit.ly/3h5cxS1]. Це класика низького NPS – користувачі послуг «голосують ногами». Мігрують туди, де менеджмент кращий, ніж в НСЗУ. – каже Вадим Арістов. – Рядові працівники Служби зробили все, що змогли: безсонні ночі, безкінечні вибачення перед лікарнями… Проблема не у виконавцях НСЗУ, а у керівниках і кураторах цієї системи − бракоробах [https://bit.ly/33nI75j]. Вони зробили НСЗУ невідповідною для роботи з Кабміном і лікарнями. І заклали неправильну оргструктуру служби. Це робить її вкрай нешвидкою і неадаптивною».

Як роз’яснив експерт, до отримання перших грошей лікарня повинна пройти каскад з шістьох підрозділів НСЗУ. На цих бюрократичних поневіряннях витрачається час і робляться помилки.

Експерти Revival Institute for Future багато разів застерігали про неминучість операційного дефолту Служби [https://bit.ly/3xWNdn5]. І він багато разів вже відбувся. Це завше компенсували запобіжними заходами Президент і Уряд, керівники лікарень та родини медиків.

Натомість світові сервісні оргструктури сьогодні базуються на мультидисциплінарних командах. Здатних швидко і без естафети давати результат.

За словами Вадима Арістова, за ці роки можна було створити чат-боти і robotic process automation зі збору даних. Автоматизувати обробку. Пропрацювати комунікацію з усіма стейкхолдерами Уряду, що дозволило б укладатися в план.

Контактное лицо

Вадим Арістов

Revival Institute for Future (Рівайвал Інститут Майбутнього), Киев

+38 (063) 261 70 96 aristov@gmail.com