pixel mautic

Що нового у бізнесі користувачів Deadline?
Кожен понеділок розповідаємо про це журналістам України!

Щоб прочитати реліз або безкоштовно розмістити свій:

14:08 2019.03.20
star_border Додати в обрані

Як правильно утилізувати енергозберігаючі лампочки

Енергозберігаюче освітлення стає дедалі популярнішим. Все більше українців обирають його на противагу морально застарілим лампам розжарювання. Однак слід пам’ятати й про безпеку, адже чи не кожна енергозберігаюча лампа потребує ретельної утилізації.

Розгляньмо детальніше, які існують види енергозберігаючих ламп та що з ними слід робити після використання. Спеціалісти розділяють люмінесцентні, ртутні та світлодіодні лампи. Особливої уваги потребують люмінесцентні та ртутні лампи. Адже вони працюють за рахунок парів ртуті, яка, потрапляючи у повітря, може зашкодити як здоров'ю людини, так і навколишньому середовищу.

Тож відпрацьовані лампи цих двох видів спеціалісти радять здавати у спеціальні пункти прийому, звідки їх скеровують на підприємства, що займаються утилізацією. Під час утилізації лампу розбирають на цоколь, скло і ртуть. Щоб знешкодити ртуть, її розміщують у спеціальній тарі, засипають цементом і заливають речовиною для демеркуризації (видалення ртуті). Цей процес частково «зв'язує» ртуть, після чого її відправляють для подальшої переробки і зберігання. Існує й більш дорогий спосіб утилізації - розбиті лампи нагрівають, конденсовані пари ртуті збирають і використовують повторно.

На відміну від люмінесцентних, LED-лампи не містять шкідливих речовин і повністю підлягають вторинній переробці. «Світлодіодна лампа складається з пластику, скла й металевих деталей, - розповідає Дмитро Попов, спеціаліст компанії «Green Power Euroelectric Україна», - вона абсолютно безпечна, під час утилізації її просто розбирають, а деталі, залежно від виду матеріалу, переробляють», - доповнює Дмитро.

Спеціалісти зазначають, що цей процес є абсолютно безпечним і не потребує особливого захисту для фахівців, які його здійснюють (на відміну від спец. захисту під час процесу переробки люмінесцентних ламп). Тож утилізувати LED-лампу можна просто здавши її у спеціальний пункт переробки. Якщо ж такого немає поруч, лампу можна розібрати самостійно, а її частини здати на переробку окремо. Однак, для цієї справи потрібен досвід, вміння й обережність.

Масовий перехід українського населення на енергоефективне освітлення, однозначно, є позитивною тенденцією. Однак «мода на утилізацію лампочок» в Україні лише розпочинається. А це, в свою чергу, дуже важливий крок для здоров’я українців та збереження навколишнього середовища.
Контактна особа

Олександра Паняк

Група компаній Асканія, Київ